Zapraszamy do Nowego Targu

O Nowym Targu, a szczególnie o jego okolicach można napisać wiele, ale najlepiej przyjechać tu osobiście i zobaczyć to wszystko na własne oczy.


Sztuka to nasza pasja

Zapraszamy do kontaktu: 608 693 706

Nasz obiekt w odpowiedzi na koronawirusa (COVID19) stara się zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa i środki sanitarne.

BLOG

12 listopad 2020
Według raportów WHO i HEAL co roku z powodu smogu umiera przedwcześnie ok. 45 tys. Polaków. Do skutków długofalowego narażania się na jego działanie należą m.in. przewlekłe zapalenia oskrzeli, chroniczny kaszel i niewydolność płuc. Zjawisko ma tak olbrzymie rozmiary, że opracowanie projektów chroniących obywateli przed wpływem zanieczyszczonego powietrza stało się koniecznością. Wdrożono kilka programów mających na celu modernizację systemów ogrzewania oraz minimalizację emisji pyłów.

Stop Smog – wsparcie dla najuboższych


Jednym z dużych krajowych programów tego rodzaju jest Stop Smog, umożliwiający otrzymanie dopłat do wymiany starych kopciuchów na nowsze, bezpieczne dla zdrowia modele pieców. Projekt obejmuje pomoc dla całych gmin i zakłada wsparcie dla najbiedniejszych, których nie stać na inwestycje takie jak wymiana pieca Dofinansowanie w ich przypadku może sięgać nawet 100%.

Kolejne przedsięwzięcie to program Czysta Polska, stanowiący odpowiedź na pogarszającą się jakość powietrza w kraju, szczególnie w okresie grzewczym. Został uruchomiony przez polskiego biznesmena Zygmunta Solorza-Żaka i ma promować dbanie o środowisko naturalne. Zmiany proekologiczne wprowadzano już w Cyfrowym Polsacie i ZE PAK. Oprócz tego widzowie Telewizji Polsat uzyskają dostęp do platformy informacyjnej z treściami o smogu i nowych rozwiązaniach.

Wśród inicjatyw na rzecz zmniejszenia pyłów zawieszonych na uwagę zasługuje również ogólnopolska akcja „Smog”, organizowana każdego roku przez policję. Pracownicy patrolu drogowego kontrolują emisję spalin w pojazdach zarówno z silnikiem diesla i benzynowym. Policjanci badają też poziom głośności samochodów. Po wykryciu uszkodzenia układu wydechowego lub nadmiernego zadymienia odbierają kierowcy dowód rejestracyjny. Poza usuwaniem z ruchu niesprawnych technicznie aut akcja ma charakter informacyjno-edukacyjny.

Zmiany w programie Czyste Powietrze 2020


Zadanie programu Czyste Powietrze polega na zmniejszeniu bądź eliminacji emisji pyłów oraz innych zanieczyszczeń do atmosfery z kominów domów jednorodzinnych. Mieszkańcy mogą wymieniać stare piece i kotły na paliwo stałe, a także uzyskać dopłaty na ocieplenie budynku, założenie kolektorów słonecznych itp. Termomodernizacja przekłada się na większe oszczędności w budżecie oraz ochronę środowiska. Wysokość dofinansowania zależy od miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie. smog Nowy Targ

Od 1 stycznia 2020 roku o fundusze na zakup i montaż ogrzewania czy przyłączy cieplnych nie mogą się starać posiadacze nowo budowanych domów. 3 marca 2020 roku rząd wprowadził kolejne zmiany, w tym skrócenie czasu oceny wniosków aplikacyjnych (z 90 do 30 dni) oraz ustalenie okresu na wypłatę dotacji (maksymalnie do 30 dni po dostarczeniu faktur). Preferowane będą odnawialne źródła energii i bezdymne rozwiązania, w tym panele fotowoltaiczne.

Jak zwalcza smog Nowy Targ?


Problem nadmiernego natężenia pyłu zawieszonego w powietrzu dotyka całej powierzchni kraju, w tym miast Małopolski, takich jak Nowy Targ. W miejscowości powstało stowarzyszenie skupiające społeczników i wolontariuszy – Nowotarski Alarm Smogowy. W ramach inicjatywy społecznej #NowyTargBezSmogu należący do grupy mieszkańcy propagują wiedzę o smogu i zagrożeniach, jakie się z nim wiążą. Budują świadomość społeczeństwa poprzez m.in. spotkania z uczniami w szkołach, mając nadzieję, że ich starania przyczynią się w dłuższej perspektywie do poprawy jakości powietrza. Dzięki walce ze Smogiem Nowy Targ jest idealnym miejscem na dłuższy lub weekendowy wyjazd, a na noc zapraszam do Pokoi Gościnnych "U Anny"Polecamy Pokój 2-osobowy


Szybki kontakt
Pokoje Gościnne "U Anny"
ul. Ogrodowa 108
34-400 Nowy Targ

Kom: 608 693 706
Tel: 18 266 40 69
E-mail: biuro@uannynowytarg.pl

Zobacz galerię obrazów

Galeria zdjęć obrazów ciekawych artystów, które Goście mogą obejrzeć odwiedzając Pokoje Gościnne "u Anny".