Zapraszamy do Nowego Targu

O Nowym Targu, a szczególnie o jego okolicach można napisać wiele, ale najlepiej przyjechać tu osobiście i zobaczyć to wszystko na własne oczy.


Sztuka to nasza pasja

Zapraszamy do kontaktu: 608 693 706

BLOG

27 kwiecień 2020
Nowy Targ to miasto oddolnych projektów, z których wiele to inicjatywy skupiające się na ochronie przyrody, w tym rzadkich gatunków zwierząt. Nowotarżanie chętnie angażują się w programy edukacyjne, promocję zdrowia i aktywnego trybu życia oraz inne akcje, np. kampanie antysmogowe.
Przykładem świecą tu postaci takie jak Adam Perchał czy Daniel Urbaniak Nowy Targ stał się dzięki nim miejscowością, kojarzącą się z nowoczesną turystyką, a także z troską o lokalną faunę.

Fundacja 2 Koła – w zdrowym ciele zdrowy duch


Pierwszy z wymienionych działaczy, Adam Perchał, to prezes zarządu Fundacji 2 Koła, organizacji skupiającej się m.in. na wspieraniu rozwoju turystyki rowerowej. Do jej zadań należy również zarządzanie szlakami turystycznymi oraz wytyczanie nowych tras rowerowych w oparciu o dziedzictwo historyczne, kulturowe i przyrodnicze.

Fundacja 2 Koła promuje szereg akcji, których celem jest budowa rozpoznawalności regionu, przedstawienie go szerszemu gronu odbiorców – turystów oraz inwestorów. Ponadto organizacja koordynuje prace nad projektem o nazwie Uszaty Szlak Turystyczny, włącznie z promowaniem go w sieci.

Uszaty Szlak Turystyczny – wędrówka z wyjątkowymi sowami


Wspomniany szlak to przedsięwzięcie będące pomysłem Daniela Urbaniaka, lokalnego przyrodnika. Przez kilka lat zajmował się on obserwacją czterech rodzin uszatek zwyczajnych zamieszkujących obszary Boru na Czerwonem, rezerwatu przyrody z listy Ramsar. W 2019 roku w efekcie jego starań oraz we współpracy z gminą Szaflary i Nadleśnictwem Nowy Targ powstał Uszaty Szlak Turystyczny, pierwszy sowi szlak w Polsce. To 4-kilometrowy odcinek biegnący wzdłuż trasy rowerowej obok rezerwatu (Szlaku Rowerowego Wokół Tatr).

W pierwszym etapie prac rowerowy szlak uszaty podzielono na 11 przystanków z tablicami informacyjnymi. Kolejnym stopniem było udostępnienie w internecie multimediów, włącznie z nagraniami odgłosów z lasu. Utworzono stronę internetową (sowywmiescie), na której można zapoznać się z treściami tablic. Jak twierdzi Daniel Urbaniak sowy wraz z poświęconym ich życiu i zwyczajom szlakiem mają olbrzymi potencjał edukacyjny. Latem trasę pokonują tysiące rowerzystów, którzy chętnie korzystają z możliwości postoju i poznania bliżej sympatycznych uszatek. Coraz częściej obszar odwiedzają też wycieczki szkolne oraz rodziny z dziećmi.

Daniel Urbaniak i Anna Studniowska - Certyfikat

Proekologiczne kampanie w Nowym Targu


Rowerowy szlak uszaty to nie jedyna działalność Daniela Urbaniaka. Przyrodnik poświęca wiele czasu na edukowanie mieszkańców w zakresie ochrony przyrody. Wspólnie z podhalańskimi mediami organizował akcję „Co zrobić, gdy znajdziemy pisklę?”, w ramach której przybliżał temat małych ptaków znalezionych w trawie czy na chodniku. Oprócz tego w marcu 2020 roku wraz z Urzędem Miasta oraz grupą „Otwórz oczy, patrz” zachęcał uczniów szkół podstawowych i przedszkoli do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Sowy w mieście Nowy Targ”.

Jak widać, nowotarżanie przykładają wszelkich starań, aby poprawić renomę swojej miejscowości nie tylko na lokalnym, lecz również ogólnopolskim rynku turystyki. Daniel Urbaniak i Adam Perchał to osoby zarażające wszystkich wokół swoją pasją. Ich zaangażowanie i miłość do nowotarskiej przyrody szybko się udziela :)

Serdecznie zachęcam do przejażdżki rowerowym szlakiem uszatym, kiedy tylko zakończy się czas zagrożenia epidemiologicznego. Trasę dzieli zaledwie 10 minut drogi od Pokoi u Anny. Zapraszam w gościnę – istnieje możliwość wypożyczenia roweru :)


Polecamy Pokój 2-osobowy


Szybki kontakt
Pokoje Gościnne "U Anny"
ul. Ogrodowa 108
34-400 Nowy Targ

Kom: 608 693 706
Tel: 18 266 40 69
E-mail: biuro@uannynowytarg.pl

Zobacz galerię obrazów

Galeria zdjęć obrazów ciekawych artystów, które Goście mogą obejrzeć odwiedzając Pokoje Gościnne "u Anny".