Zapraszamy do Nowego Targu

O Nowym Targu, a szczególnie o jego okolicach można napisać wiele, ale najlepiej przyjechać tu osobiście i zobaczyć to wszystko na własne oczy.


Sztuka to nasza pasja

Zapraszamy do kontaktu: 608 693 706

Nasz obiekt w odpowiedzi na koronawirusa (COVID19) stara się zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa i środki sanitarne.

BLOG

6 październik 2021
Dzięki swojej lokalizacji Nowy Targ ma wiele do zaoferowania miłośnikom wędrówek po górach oraz sportów zimowych. W samym mieście nie brakuje zabytków czy innych ciekawych punktów. Między innymi, znajduje się w nim miejsce wyjątkowe dla wielu osób. Wyróżnia się zarówno wnętrzem, jak i położeniem – pod Urzędem Miasta. To tzw. IZWiS, czyli Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu, udostępniona do zwiedzania kilka lat temu.

Nowy Targ atrakcje turystyczne – IZWiS


Czym jest tajemniczy IZWiS? To swego rodzaju muzeum z licznymi eksponatami pochodzącymi z okresu PRL-u. Znajduje się w dawnym schronie dowództwa obrony cywilnej w podziemiach nowotarskiego Urzędu Miasta. W 2016 roku po raz pierwszy mogli do niego wejść zwiedzający. Chętni otrzymali tym sposobem możliwość zobaczenia pomieszczenia z oryginalnym wyposażeniem z lat 50. oraz 60. To prawdziwy schron, w którym zatrzymał się czas – jego wnętrze zachowano w niezmienionym stanie.
Być może zabrzmi to niecodziennie, ale głównym powodem powstania izby było olbrzymie zainteresowanie młodych nowotarżan. Dwa lata przed uroczystym otwarciem pomieszczenia uczniowie nowotarskich gimnazjów odwiedzili Urząd Miasta w ramach dnia otwartego. Młodzież miała okazję przyjrzeć się z bliska pracy urzędników oraz zobaczyć podziemia budynku. Entuzjazm, z którym młodzi ludzie oglądali wnętrza oraz znajdujące się w nim urządzenia, przeszedł oczekiwania organizatorów wycieczki. Tak narodziła się idea Izby Zimnej Wojny i Socjalizmu.

Co kryje IZWiS?


Schron powstał w ubiegłym wieku, kiedy przy istniejącym już budynku Prezydium Powiatowej Rady Narodowej dobudowano kolejny. W jego piwnicach powstało Stanowisko Kierowania Miejskiego Inspektoratu Obrony Cywilnej. IZWiS została zakwalifikowana jako miejsce ukrycia typu II, a wstępu do niej broniły stalowe drzwi. Stanowiły zabezpieczenie przed wybuchem bomb. We wnętrzu znalazły się nowoczesne (jak na tamte czasy) środki łączności, dzięki którym przebywające w środku osoby mogły utrzymywać kontakt z jednostkami obrony cywilnej.

Dzisiaj zwiedzający mogą zobaczyć nie tylko stację łączności. W pomieszczeniach mieści się także tłocznia świeżego powietrza oraz pamiątki typu tablica poświęcona Leninowi czy księga zobowiązań i czynów społecznych dla uczczenia 30-lecia PRL-u. Oprócz tego na uwagę zasługuje bogaty księgozbiór. Zawiera m.in. książkę krytykującą ks. prof. Józefa Tischnera oraz pracę opisującą tzw. proces krakowski księży z kurii w Krakowie.

Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu godziny otwarcia


Izba udostępniona jest dla zwiedzających od poniedziałku do piątku. W dni robocze można udać się do podziemi w godzinach pracy urzędu, przy czym wcześniej należy zgłosić do UM chęć zwiedzania pomieszczeń. W weekendy można wybrać się na wycieczkę grupową, trzeba jednak wcześniej zarezerwować termin telefonicznie.
IZWiS to intrygujący punkt na turystycznej mapie Nowego Targu. Budzi zaciekawienie wśród młodzieży oraz dorosłych. Daje gościom szansę na cofnięcie się w czasie, zobaczenie autentycznego miejsca, w którym w razie wybuchu wojny czy pojawienia się innego niebezpieczeństwa władze miały dowodzić swoimi formacjami. Warto zwiedzić izbę przy okazji wypoczynku w Nowym Targu. Wygodny wypoczynek tylko w Pokojach u Anny!


Polecamy Pokój 2-osobowy


Szybki kontakt
Pokoje Gościnne "U Anny"
ul. Ogrodowa 108
34-400 Nowy Targ

Kom: 608 693 706
Tel: 18 266 40 69
E-mail: biuro@uannynowytarg.pl

Zobacz galerię obrazów

Galeria zdjęć obrazów ciekawych artystów, które Goście mogą obejrzeć odwiedzając Pokoje Gościnne "u Anny".