Zapraszamy do Nowego Targu

O Nowym Targu, a szczególnie o jego okolicach można napisać wiele, ale najlepiej przyjechać tu osobiście i zobaczyć to wszystko na własne oczy.


Sztuka to nasza pasja

Zapraszamy do kontaktu: 608 693 706

Nasz obiekt w odpowiedzi na koronawirusa (COVID19) stara się zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa i środki sanitarne.

BLOG

30 lipiec 2021
Leżąca u podnóża Tatr Jaskinia Obłazowa to idealne miejsce na weekendową wycieczkę rodzinną. Piękne krajobrazy i malownicze szlaki turystyczne sprawiają, że teren ten sprawdzi się znakomicie dla miłośników pieszych wędrówek. Klimatyczne otoczenie nie jest jedyną zaletą tego obszaru. Dowiedz się, jak potęga natury łączy się tutaj z pradawną historią człowieka.

Jaskinia w Obłazowej – zwiedzanieJaskinia Obłazowa jest położona w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, nad przełomem rzeki Białka, na terenie wsi Nowa Biała pod Nowym Targiem. Znajduje się na terenie rezerwatu przyrody Przełom Białki pod Krempachami. Sama jaskinia nie robi spektakularnego wrażenia – stanowi raczej grotę wypełnioną w znacznej części żwirem i ziemią. Z pewnością jednak warto odwiedzić te tereny ze względu na niezwykle urokliwe otoczenie. Przełom Białki to unikatowy rezerwat przyrody, zwany przez okolicznych mieszkańców Czerwonymi Skałkami ze względu na materiał (czerwone wapienie), z których jest zbudowany. Powstał w 1959 roku i obejmuje niewielki obszar rzeki Białki, znajdujący się pomiędzy dwiema skałami: Kramnicą oraz Obłazową. Bardzo efektowne otoczenie sprawia, że stanowi częsty cel par młodych, którzy chętnie decydują się na wykonanie na tym terenie swoich sesji ślubnych.
Przebywając na terenie rezerwatu, warto koniecznie wejść na skałę Obłazową, wybrać się na spacer wydeptaną ścieżką nad rzeką Białką oraz zwiedzić Jaskinię Obłazową. Przy dobrej pogodzie z terenu tego widać Tatry, dzięki czemu szczególnie usatysfakcjonowani będą wielbiciele pięknych pejzaży. Miłośnicy spokojnego wypoczynku z pewnością znajdą swoje miejsce na kamienistej plaży nad Białką. Fani historii i ciekawych miejsc nie poczują się natomiast zawiedzeni Jaskinią Obłazową.
Czas zwiedzania Przełomu Białki wynosi średnio ok. godziny. Wejście na teren rezerwatu jest darmowe.

Jaskinia Obłazowa – bumerangJaskinia Obłazowa przyciąga nie tylko swym malowniczym położeniem, ale również ciekawą historią. Odkryto w niej bowiem prehistoryczne ślady ludzi sprzed tysięcy lat, w tym najstarszy bumerang na świecie, datowany na ponad 30 tysięcy lat p.n.e. To rodzaj broni, a nie zabawka znana z czasów współczesnych. Przedmiot ten nie miał na celu wracania po rzuceniu, a służył przede wszystkim do polowania.
Na wyjątkowość bumerangu wpływa nie tylko jego wiek, ale również wykonanie. Został on wytworzony z ciosu mamuta, choć większość podobnych narzędzi wykonywano zazwyczaj z drewna. Spowodowane było to faktem, że bumerangi często ginęły lub niszczyły się podczas polowań. Nie chciano ryzykować utraty drogocennego bumerangu z kości, dlatego do codziennych zastosowań wykorzystywano wyroby drewniane. Znaleziony artefakt służył raczej do specjalnych zastosowań ceremonialno-obrzędowych i nie był wykorzystywany w walce. Aby sprawdzić użyteczność broni, z tworzywa sztucznego wytworzono jego kopię, a następnie przeprowadzono testy. Pozwoliły one zbadać jej zasięg, wynoszący aż 66 metrów!
Poza bumerangiem w Jaskini Obłazowej znaleziono też kilkadziesiąt innych zabytków wykonanych z rogu, kości, muszli i kamienia, m.in. ozdobne zawieszki. Ponadto w miejscu tym odkryto tysiące fragmentów kości zwierząt, m.in. lwa jaskiniowego, renifera, mamuta, niedźwiedzia jaskiniowego czy nosorożca. W jaskini natrafiono także na najstarszą zachowaną kość człowieka Homo Sapiens z terenu polskiego, liczącą ok. 30 tysięcy lat. Jeśli więc poszukujesz ciekawego miejsca na weekendową wycieczkę rodzinną, wybierz Jaskinię Obłazową pod Nowym Targiem. Z pewnością nie pożałujesz!


Polecamy Pokój 2-osobowy


Szybki kontakt
Pokoje Gościnne "U Anny"
ul. Ogrodowa 108
34-400 Nowy Targ

Kom: 608 693 706
Tel: 18 266 40 69
E-mail: biuro@uannynowytarg.pl

Zobacz galerię obrazów

Galeria zdjęć obrazów ciekawych artystów, które Goście mogą obejrzeć odwiedzając Pokoje Gościnne "u Anny".