Zapraszamy do Nowego Targu

O Nowym Targu, a szczególnie o jego okolicach można napisać wiele, ale najlepiej przyjechać tu osobiście i zobaczyć to wszystko na własne oczy.


Sztuka to nasza pasja

Zapraszamy do kontaktu: 608 693 706

Nasz obiekt w odpowiedzi na koronawirusa (COVID19) stara się zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa i środki sanitarne.

BLOG

16 listopad 2021
Spędzając urlop w Nowym Targu, warto odwiedzić jeden z najstarszych zabytków architektury sakralnej tego regionu – Kościół św. Katarzyny. Obiekt znajduje się na Starym Mieście przy ulicy Kościelnej i skrywa unikalne artefakty kultury chrześcijańskiej, najstarsze z nich pochodzą z XIV wieku. Miejsce to nie tylko jest odwiedzane przez gości ze względu na szczególne walory historyczne, lecz również przez osoby szukające ciszy i możliwości kontemplacji z daleka od miejskiego zgiełku.

Dlaczego warto odwiedzić Kościół św. Katarzyny w Nowym Targu?


Obiekt usytuowany jest w malowniczym ogrodzie otoczonym murem, do którego prowadzą dwa rzędy schodów. Po drodze mijamy grotę w której stoi figura Marki Bożej przywieziona z Lourdes. Natomiast w ogrodzie kościelnym znajdują się również stacje drogi krzyżowej oraz tzw. Ogród Różańcowy. W sezonie jesienno-letnim, gdy bujna zieleń ozdabia ogród, można tu usiąść na jednej z ławeczek i medytować. To jedno z tych miejsc, w którym czas się zatrzymuje.

Kościół św. Katarzyny w Nowym Targu jest niewielki, klimatyczny, znajduje się w nim jedna nawa prowadząca do ołtarza. Od południa do kościoła przylega kruchta z figurą św. Tekli, natomiast od północnej części zakrystia i kaplica. Na zewnątrz kościół wygląda na skromny, jednak jego wnętrze zachwyca przepięknymi obrazami, figurami i rzeźbami.

Kościół św. Katarzyny historia ukryta w artefaktach sztuki sakralnej


Wchodząc do wnętrza kościoła, można poczuć klimat epoki okresu baroku. W ołtarzu głównym znajduje się obraz przedstawiający wizerunek świętej Katarzyny namalowany pod koniec XIX wieku. Pod obrazem znajduje się tabernakulum, całość bogato zdobiona pozłacaną ornamentyką florystyczną. Główny ołtarz wieńczy obraz z wizerunkiem świętego Jakuba, który adoruje figurę Matki Bożej de Pilar. U góry ołtarza znajdują się dwie figury złoconych aniołów. Za ołtarzem na ścianach zobaczymy barwne witraże, przez które w słoneczne dni wpadają promienie budujące niesamowity nastrój.
Szopka świąteczna
Po prawej stronie znajduje się ołtarz św. Józefa, a w nim obraz przedstawiający scenę pracy św. Józefa i pomagającego mu Jezusa. Obraz pochodzi z 1970 roku i wpisuje się w nurt sztuki modernistycznej. Kolejny obraz w tym ołtarzu przedstawia wizerunek świętej Agnieszki Męczennicy. Oba dzieła zostały namalowane przez Czesława Lenczowskiego. W centrum ołtarza mieści się figura Matki Bożej Królowej. Ołtarz wieńczy obraz z wizerunkami św. Anny z Maryją i św. Joachimem. Natomiast na samej górze można zobaczyć figurę przedstawiającą postać świętego Michała Archanioła, stąpającego po nieprzyjacielu.
Po lewej stronie kościoła znajduje się ołtarz pn. wezwanie Przemienienia Pańskiego. Zabytek pochodzi z II połowy XVII wieku. Tu można zobaczyć obraz przedstawiający scenę przemienienia Jezusa Chrystusa na górze Tabor wraz z Eliaszem i Mojżeszem, którzy ukazują się św. Piotrowi, św. Jakubowi, św. Janowi. Warto również zwrócić uwagę na malowidło przedstawiające Ostatnią Wieczerzę.
Unikalną ozdobą ołtarza są figury Mojżesza i Eliasza. Zwieńczeniem ołtarza jest obraz z wizerunkiem Prawdziwej Twarzy Chrystusa Pana. Naprzeciwko ołtarza znajduje się zabytkowa ambona zdobiona wizerunkami apostołów. Jeśli chodzi o Kościół św. Katarzyny, Nowy Targ to miasto, w którym ten obiekt należy do najczęściej odwiedzanych przez turystów ze względu na niepowtarzalny wystrój wnętrza oraz niesamowity klimat.Polecamy Pokój 2-osobowy


Szybki kontakt
Pokoje Gościnne "U Anny"
ul. Ogrodowa 108
34-400 Nowy Targ

Kom: 608 693 706
Tel: 18 266 40 69
E-mail: biuro@uannynowytarg.pl

Zobacz galerię obrazów

Galeria zdjęć obrazów ciekawych artystów, które Goście mogą obejrzeć odwiedzając Pokoje Gościnne "u Anny".