Zapraszamy do Nowego Targu

O Nowym Targu, a szczególnie o jego okolicach można napisać wiele, ale najlepiej przyjechać tu osobiście i zobaczyć to wszystko na własne oczy.


Sztuka to nasza pasja

Zapraszamy do kontaktu: 608 693 706

Nasz obiekt w odpowiedzi na koronawirusa (COVID19) stara się zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa i środki sanitarne.

BLOG

8 luty 2021
Nowy Targ to historyczna stolica Podhala. Większość atrakcji turystycznych tego regionu i miasta znają niemal wszystkie osoby, które lubią spędzać urlop w górskim krajobrazie. Mało kto jednak wie, jak kształtowy się dzieje miasta Nowego Targu. Dziś sprawdzamy, kiedy zaczęła się historia Nowego Targu i jak się kształtowała.

Nowy Targ historia miasta przed uzyskaniem praw miejskich


O tym, że Nowy Targ był znanym ośrodkiem handlu i komunikacji w średniowieczu, donoszą rozmaite źródła. Dzieje miasta, a właściwie osadnictwa w regionie, w którym zostało ono później założone, sięgają nawet kilkunastu tysięcy lat wstecz, o czym świadczą znaleziska archeologów. Tym samym Nowy Targ to nie tylko historyczna stolica Podhala, ale również ważny punkt na mapie dziejowej całej Polski. Prawdopodobnie miejsce zamieszkiwane było już kilkanaście tysięcy lat temu w pobliskich jaskiniach, a dokładnie w Obłazowej. Została tam znaleziona najstarsza w Polsce kość człowieka oraz najstarszy znany na świecie bumerang z ciosu mamuta, którego pochodzenie specjaliści datują na ok. 30 tys. lat.
jesień w Nowym Targu
O pradawnych czasach nie wiemy jednak więcej. Powszechne są natomiast informacje o średniowiecznej historii Nowego Targu. Miasto swoje początki zawdzięcza zakonowi Cystersów, którzy prowadzili akcje osadnicze już w drugiej połowie XIII w. Z czasem powstała pierwsza osada - Stare Cło lub Długie Pole, bo różnie podają źródła.
Pierwsze ważne, datowane wydarzenie miało miejsce w 1326 r. Z tego roku pochodzi informacja o funkcjonującej osadzie Novum Forum, w której wzniesiony był m.in. murowany kościół działający jako parafia.

Właściwa historia Nowego Targu - 1346 r.


Historia miasta Nowy Targ sięga 1346 r. Wtedy zostało ono oficjalnie założone przez Dytrycha Szyję, który uzyskał upoważnienie z rąk Kazimierza Wielkiego do lokowania miasta na prawie magdeburskim. Dokument zaginął, ale władze dysponują jego późniejszym odpisem, który bez wątpliwości potwierdza, że historia Nowego Targu z prawami miejskimi rozpoczyna się właśnie w tym roku. Po kolejnych lekcjach historii o Nowym Targu zapraszamy na chwilę wytchnienia do Pokoi U Anny!


Polecamy Pokój 2-osobowy


Szybki kontakt
Pokoje Gościnne "U Anny"
ul. Ogrodowa 108
34-400 Nowy Targ

Kom: 608 693 706
Tel: 18 266 40 69
E-mail: biuro@uannynowytarg.pl

Zobacz galerię obrazów

Galeria zdjęć obrazów ciekawych artystów, które Goście mogą obejrzeć odwiedzając Pokoje Gościnne "u Anny".