Zapraszamy do Nowego Targu

O Nowym Targu, a szczególnie o jego okolicach można napisać wiele, ale najlepiej przyjechać tu osobiście i zobaczyć to wszystko na własne oczy.


Sztuka to nasza pasja

Zapraszamy do kontaktu: 608 693 706

Nasz obiekt w odpowiedzi na koronawirusa (COVID19) stara się zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa i środki sanitarne.

BLOG

31 marzec 2020
W granicach Nowego Targu rozciąga się ogromna atrakcja turystyczna, którą odwiedza 80 tys. osób rocznie. To torfowiskowy rezerwat przyrody Bór na Czerwonem, jeden z największych w państwie terenów tego typu.
Swoją nazwę zawdzięcza glonowi Zygonium ericetorum, którego plecha jesienią przybiera czerwony kolor. Bór należy do pierwszych obszarów leśnych w Polsce objętych ochroną.

Jak powstał Bór na Czerwonem?


Rezerwat Na Czerwonem utworzono w 1925 roku, a jego powierzchnia wynosiła wtedy 2 ha. W 1956 roku poszerzono go o 47 ha i zmieniono mu nazwę na Bór na Czerwonem. W 2001 roku dołączyły do niego kolejne 64 ha. To jedyny rezerwat torfowiskowo-leśny w polskiej części Kotliny Orawsko-Nowotarskiej.

Rezerwat leży w Leśnictwie Bór, w obrębie Nadleśnictwa Nowy Targ. Na jego obszarze rozciągają się bogate torfowiska, znajduje się w nim także cenny starodrzew. Powierzchnię porasta kilkadziesiąt gatunków paprotników, mchów, roślin kwiatowych i wątrobowców. Zwiedzając las, można zobaczyć m.in. widłaka goździstego, storczyka kukułkę plamistą, sosnę drzewokosą oraz rosiczkę okrągłolistną. Występuje też wiele gatunków grzybów, rzadkich torfowców, jak również glonów. Na terenach rezerwatu żyje także wiele zwierząt - do flory należy m.in. bocian czarny, traszka górska, żmija zygzakowata, jak również cietrzew.

rezerwat Bór nad Czerwonem - atrakcja niedaleko Nowego Targu

Nowotarska atrakcja przyrodnicza dla dzieci i dorosłych


W ciągu dekady Bór na Czerwonem przyciągnął szersze grono turystów za sprawą kilku modernizacji. Zbudowano platformę widokową, z której można podziwiać kopułę rezerwatu oraz pejzaże Tatr i Gorców. Pojawiły się również drewniane podesty dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przerzucone ponad podmokłym terenem, wiodą aż do punktu widokowego. Oprócz tego zwiedzający mają możliwość spacerów kładką nad Białym Dunajcem.

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna w rezerwacie funkcjonuje od 2010 roku, a zrealizowano ją przy wsparciu finansowym ze środków UE. Trasa zaczyna się przy parkingu, a dojedziemy do niej ulicą Lotników, kierując się z Nowego Targu w stronę lotniska. Do celu prowadzi utwardzona droga, będąca jednocześnie ścieżką rowerową. Idąc szlakiem, mijamy tablice z opisami miejsc, które nakreślają ich historię.

Bór na Czerwonem – perła listy Ramsar


W 2018 roku Bór na Czerwonem wpisano na prestiżową listę Ramsar. Tym samym dołączył do grupy obejmującej takie rezerwaty przyrody w Polsce jak Wigierski, Biebrzański i Słowiński Park Narodowy.

Rok później w okolicy powstał pierwszy w Polsce Uszaty Szlak Turystyczny, będący częścią Szlaku Rowerowego Wokół Tatr. Biegnie obrzeżami rezerwatu i dzieli się na 11 przystanków, dzięki którym można poznać ciekawostki z życia 4 rodzin uszatek zwyczajnych. Zamysłem autorów było przybliżenie turystom zwyczajów i jadłospisu sów, dziedzictwa historycznego oraz przyrodniczego. Koordynator projektu to Fundacja „2 Koła”.

Bór na Czerwonem cieszy się dużym zainteresowaniem wszystkich grup wiekowych. Na spacery chętnie przychodzą tu rodziny z dziećmi, seniorzy i pary zakochanych. Coraz częściej pojawiają się także szkolne wycieczki.

Kiedy minie czas epidemii, serdecznie zachęcam do odwiedzin. Rezerwat Bór nad Czerwonem to miejsce szczególne, które na długo zapada w pamięć. Po udanej wycieczce zapraszam do zatrzymania się w Pokojach u Anny :) Teraz jednak to zdrowie jest najważniejsze, dlatego zostańmy w domach. Już niedługo będziemy mogli znów cieszyć się pięknem nowotarskiej przyrody.

Źródła:
https://www.youtube.com/watch?v=Ucr3_1tyLpk


Polecamy Pokój 2-osobowy


Szybki kontakt
Pokoje Gościnne "U Anny"
ul. Ogrodowa 108
34-400 Nowy Targ

Kom: 608 693 706
Tel: 18 266 40 69
E-mail: biuro@uannynowytarg.pl

Zobacz galerię obrazów

Galeria zdjęć obrazów ciekawych artystów, które Goście mogą obejrzeć odwiedzając Pokoje Gościnne "u Anny".