BLOG

Turystyka piesza w Nowym Targu – najciekawsze piesze szlaki turystyczne
27 maj 2019
Stolica Podhala to idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku, ponieważ Nowy Targ stanowi znakomitą bazę dla turystyki pieszej i rowerowej. Bliskość Gorców, radośnie szemrzącego Dunajca, malowniczych polan oraz parków narodowych umożliwia planowanie cudownych wycieczek dla całej rodziny.
Turystyka piesza w Nowym Targu – najciekawsze piesze szlaki turystyczne
Wycieczka do Nowego Targu – który szlak wybrać?
Z Nowego Targu poprowadzono kilka interesujących pieszych szlaków turystycznych, zatem z powodzeniem można tu planować kilkudniowy aktywny wypoczynek. Największym zainteresowaniem odwiedzających miasto turystów cieszą się Gorce - łagodne, zalesione góry z licznymi polanami. Również na ich największy szczyt – Turbacz (1310 m n.p.m.) – wiodą szlaki z Nowego Targu. Piesza wyprawa jednym z nich to okazja do spotkania z intrygującą architekturą i cudowną przyrodą Podhala.
Szlak żółty – z Kowańca przez Polanę Dziubasówki na Turbacz
Kowaniec to północno-wschodnia część Nowego Targu. Okolica ta jest nie tylko punktem wyjściowym dla szlaków turystycznych prowadzących na Turbacz, ale sama w sobie stanowi ciekawe miejsce. Znajduje się tu sporo budynków wpisanych do rejestru zabytków, w tym stare wille zbudowane w stylu zakopiańskim. Szlak żółty wiedzie z Kowańca przez Polanę Dziubasówki, Hrube oraz Polanę Rusnakową na Turbacz. Wejście jest łagodne, przez co odpowiednie dla rodzin z dziećmi. Urokliwe kapliczki ukryte wśród drzew, szałasy i bacówki pasterskie, dające cień gęste lasy – to wszystko tworzy wspaniałą scenerię pieszej wyprawy. Na Polanie Rusnakowej napotyka się Kaplicę Matki Bożej Królowej Gorców, zwaną też Kaplicą Papieską, zbudowaną z okazji pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski. Od maja do października odbywają się tu msze święte. Dalej szlak wiedzie przez malowniczą, otoczoną świerkami Polanę Świderową do schroniska PTTK pod Turbaczem oraz na sam szczyt. Przy okazji zdobycia Turbacza warto odwiedzić w schronisku wystawę poświęconą turystyce w Gorcach.

Szlak zielony – z Kowańca przez Zadział, Bukowinę Obidowską do schroniska PTTK na Starych Wierchach
Kolejną malowniczą trasą jest ta wiodąca z Nowego Targu do schroniska na Starych Wierchach. Prowadzi ona łagodnymi podejściami przez zielone polany, lasy, obok wielu malowniczych kapliczek. Wiosną mijane polany zaścielają pola krokusów. Z okolic schroniska na Starych Wierchach roztacza się wspaniały widok na Tatry, Beskid Wyspowy, a także szczyty Gorców. Ze Starych Wierchów można kontynuować wycieczkę innym szlakiem, na przykład na Turbacz, do Rabki albo do Koninek.
Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza w Rezerwacie Bór nad Czerwonem
Dla spragnionych ciekawostek z zakresu fauny i flory Podhala interesującą opcją okaże się wycieczka ścieżką edukacyjno-przyrodniczą wytyczoną w Rezerwacie Bór Nad Czerwonem. Rezerwat ten znajduje się na południowy wschód od Nowego Targu. Na miejscu znajdują się specjalne platformy umożliwiające podziwianie torfowiska, a także wzniesień otaczających kotlinę. Nie brakuje również tablic informacyjno-dydaktycznych.

To zaledwie niewielki ułamek malowniczych tras i szlaków w okolicach Nowego Targu, więc panują tu znakomite warunki do planowania aktywnego wypoczynku, oraz ciekawych rodzinnych wypraw. Pokonując drogę na Turbacz czy Stare Wierchy, nie sposób nie zakochać się w pięknie Podhala, a stąd już blisko do kolejnych wycieczek.
Polecamy
Pokój 2-osobowy
Szybki kontakt
Szybki kontakt
Pokoje Gościnne "U Anny"
ul. Ogrodowa 108
34-400 Nowy Targ
Kom: 608 693 706
Tel: 18 266 40 69
E-mail: biuro@uannynowytarg.pl
ul. Ogrodowa 108
34-400 Nowy Targ
Kom: 608 693 706
Tel: 18 266 40 69
E-mail: biuro@uannynowytarg.pl
