Zapraszamy do Nowego Targu

O Nowym Targu, a szczególnie o jego okolicach można napisać wiele, ale najlepiej przyjechać tu osobiście i zobaczyć to wszystko na własne oczy.


Sztuka to nasza pasja

Zapraszamy do kontaktu: 608 693 706

Nasz obiekt w odpowiedzi na koronawirusa (COVID19) stara się zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa i środki sanitarne.

BLOG

27 czerwiec 2019
Nowy Targ jest idealnym miejscem wypoczynku dla miłośników turystyki rowerowej. W mieście i okolicach wytyczono wiele malowniczych tras. Jedną z najciekawszych jest szlak rowerowy prowadzący z Nowego Targu do Lorencowych Skałek. Ta blisko piętnastokilometrowa trasa rowerowa obfituje w wiele atrakcji, dlatego warto zarezerwować sobie na nią więcej czasu, by móc zsiąść z siodełka i podziwiać wspaniałe widoki oraz ciekawe miejsca.

Szlak rowerowy Nowy Targ - Lorencowe skałki. Opis trasy


Lorencowe Skałki – dlaczego warto je odwiedzić?


Mianem Lorencowych Skałek określa się skałki we wschodniej grupie Skałek Dursztyńskich położonych w Pieninach Spiskich. Niegdyś eksploatowano tutaj wapień na potrzeby budownictwa, dziś są jedną z najciekawszych lokalnych atrakcji. Fascynujące formacje skalne otoczone zielenią łąk i pól uprawnych, a gdzieniegdzie także drzew iglastych robią na turystach ogromne wrażenie. Przez skałki nie prowadzą ścieżki turystyczne, jednak można podejść do nich bardzo blisko.


skałka gęśle koło Nowego Targu

Jaką trasą dojechać rowerem do Lorencowych Skałek?


Aby odwiedzić Lorencowe Skałki, należy kierować się na Waksmund, a dalej na Łopuszną, Nową Białą oraz Krempachy. Nowy Targ opuszcza się ulicą Waksmundzką. Niestety brakuje wzdłuż niej wytyczonej ścieżki dla rowerzystów, za to zaraz za miastem uczestnikom wycieczki towarzyszą wspaniałe widoki okolicznych wzniesień. Ulicą Pienińską pokonuje się Ostrowsko i dociera do Łopusznej. Warto poświecić tej niewielkiej wsi więcej uwagi, ponieważ na miejscu znajduje się zabytkowy drewniany kościół z XV wieku oraz dwór Tetmajerów. Z miejscowości tej pochodził ksiądz Tishner i na miejscowym cmentarzu znajduje się jego grób.


W Łopusznej należy skręcić w ulicę Bielską i kierować się na Dursztyn. Tą spokojną drogą jedzie się wśród łąk, pól i lasu, mijając po drodze małe kapliczki, aż do Nowej Białej. Miejscowość ta cieszy się dużym zainteresowaniem turystów ze względu na położony na południe od niej przełom rzeki Białki. We wsi warte odwiedzenia są kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz kaplica św. Marii Magdaleny.


Z Nowej Białej ulicą Główną należy kierować się na Krempachy. Po drodze mija się most na Białce. Krempachy zasługują na uwagę ze względu na charakterystyczny wrzecionowaty układ rynku. W centrum wsi należy skręcić zgodnie z drogowskazem na Dursztyn. Dalej nieco kręta droga wiedzie wśród pól uprawnych, łagodnie się wznosząc, a oczom uczestników wyprawy ukazują się coraz piękniejsze widoki.


krajobraz - Lorencowe skałki

Lorencowe Skałki


Tuż przed Dursztynem pojawia się zalesione wzniesienie Czerwonej Góry (795 m n.p.m.). Pod jej północnym zboczem znajduje się nieutwardzona droga polna, którą poprowadzono szlak rowerowy wzdłuż Dursztyńskich Skałek. Ścieżka wijąca się wśród pól, łąk i zagajników wiedzie wprost do Lorencowych Skałek.


Wracając do Nowego Targu, warto wybrać nieco inną trasę, by nacieszyć oczy kolejnymi urokliwymi widokami. Wystarczy pojechać polną drogą wzdłuż skałek, a następnie zjechać do Krempach ulicą Tatrzańską. Wycieczkę rowerową do Lorencowych Skałek można urozmaicić także, odbijając w Nowej Białej w kierunku Obłazowej Skały. Szkoda przecież być tak blisko Przełomu Białki i nie zobaczyć miejsca, w którym rzeka przecina wapienne skały.Polecamy Pokój 2-osobowy


Szybki kontakt
Pokoje Gościnne "U Anny"
ul. Ogrodowa 108
34-400 Nowy Targ

Kom: 608 693 706
Tel: 18 266 40 69
E-mail: biuro@uannynowytarg.pl

Zobacz galerię obrazów

Galeria zdjęć obrazów ciekawych artystów, które Goście mogą obejrzeć odwiedzając Pokoje Gościnne "u Anny".