Zapraszamy do Nowego Targu

O Nowym Targu, a szczególnie o jego okolicach można napisać wiele, ale najlepiej przyjechać tu osobiście i zobaczyć to wszystko na własne oczy.


Sztuka to nasza pasja

Zapraszamy do kontaktu: 608 693 706

Nasz obiekt w odpowiedzi na koronawirusa (COVID19) stara się zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa i środki sanitarne.

BLOG

16 sierpień 2019
Międzynarodowy Spływ Kajakowy im. Tadeusza Pilarskiego na Dunajcu znany jest jako najstarsza oraz największa kajakarska impreza w Europie – po raz pierwszy zorganizowano ją w 1936 roku. Obecnie w każdym sezonie gromadzi setki kajakarzy z Polski i z zagranicy, którzy w spływie walczą o punkty oraz nagrody.

Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu im. Tadeusza Pilarskiego, czyli kajakarstwo w Nowym Targu


Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu – krótko o długiej historii


Chociaż pierwszy spływ w ramach imprezy odbył się w 1936 roku, już dwa lata wcześniej zorganizowano I Międzynarodowy Wyścig Górski na Dunajcu, który zapoczątkował historię spływów na trasie Nowy Targ-Nowy Sącz. Coroczne zawody przerwano z powodu wojny, by w 1947 roku znów do nich powrócić – to właśnie od tego roku przez ponad 30 lat kierował nimi popularyzator kajakarstwa oraz członek organizacji kajakowych, Tadeusz Pilarski. Już w kolejnym sezonie w imprezie poza zawodnikami brali udział również turyści. Na przestrzeni lat zmieniała się również nazwa wydarzenia – Międzynarodowe Górskie Mistrzostwa Polski ustąpiły Kajakowym Górskim Mistrzostwom Polski, a te – Ogólnopolskiemu Spływowi Dunajcem PTTK. Dzisiejsza nazwa, Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu, obowiązuje od 1958 roku. Obecnie organizatorem corocznego wodniackiego święta jest Stowarzyszenie Organizatorów Turystyki i Rekreacji Kajakowej „DUNAJEC”.

biały dunajec - spływy kajakowe

Międzynarodowy Spływ Kajakowy im. Tadeusza Pileckiego – to warto wiedzieć


Rekreacyjno-sportowa impreza kajakowa odbywa się w ramach większego wydarzenia, a mianowicie Tygodnia Dzikich Wód – dopełnia go Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Popradzie, umożliwiający kajakarzom poznanie pięknej Doliny Popradu. Tydzień Wielkich Wód zaplanowany jest zawsze w okolicy Bożego Ciała, przy czym Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu rozpoczyna się dokładnie w czwartek, na który przypada święto – jego trasa, licząca ok. 70 km, rozpoczyna się w Nowym Targu, wiedzie przez Krościenko nad Dunajcem, a kończy się w Łącku. Co bardzo ważne, spływ – w przeciwieństwie do spływu na Popradzie – podlega punktacji, a wszyscy zweryfikowani uczestnicy startują w wyścigu indywidualnym, slalomie, a także w Drużynowym Wyścigu o Puchar im. Tadeusz Pileckiego.

Dla kogo Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu?


Od początku historii tej kajakarskiej imprezy brali w niej udział kajakarze z różnych regionów świata i tak pozostało do dziś. Każdego roku na legendarny spływ przybywają amatorzy kajaków z całej Polski, jak również z Niemiec, Czech czy Węgier. W 1955 roku z nurtem Dunajca zmierzył się nawet ks. prof. Karol Wojtyła. Obecnie warunkiem uczestnictwa w spływie jest pełnoletniość, lecz nawet osoby poniżej 18 roku życia – za zgodą opiekunów oraz w towarzystwie dorosłego – mogą spróbować w nim swoich sił. Trzeba pamiętać, że każdy, kto decyduje się na przemierzenie Dunajca kajakiem, musi mieć umiejętność pływania wpław, a także doświadczenie w kajakarstwie górskim. Doskonała organizacja imprezy oraz piękne okoliczności przyrody sprawiają, że Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu przyciąga na Podhale setki czynnych kajakarzy oraz osób, które podziwiają ich zmagania z lądu. Wydarzenie stanowi godną uwagi atrakcję turystyczną regionu, która urozmaici pobyt w Nowym Targu oraz okolicach.


Polecamy Pokój 2-osobowy


Szybki kontakt
Pokoje Gościnne "U Anny"
ul. Ogrodowa 108
34-400 Nowy Targ

Kom: 608 693 706
Tel: 18 266 40 69
E-mail: biuro@uannynowytarg.pl

Zobacz galerię obrazów

Galeria zdjęć obrazów ciekawych artystów, które Goście mogą obejrzeć odwiedzając Pokoje Gościnne "u Anny".